فصد خون

فصد خون

فصد خون چیست؟

فصد خون یعنی خون گیری به سبک طبع سنتی که در آن با ایجاد سوراخ در رگ، خون را از آن خارج می کنند و خون جاری در رگ ها را پاکسازی می کنند.

مراحل انجام فصد خون

یکی از اولین مراحل انجام فصد خون، تست فشار خون فرد مورد نظر می باشد. پس از آن، پزشک متخصص فصد خون با استفاده از یک کانول که انتهای آن به کیسه برای جمع آوری خون متصل است استفاده می کند و سپس خون فرد از کانول به کیسه منتقل می شود. همچنین در روش های قدیمی فصد خون، از تیغ برای انجام این کار استفاده می شود که البته پیش از انجام آن از بی حسی برای کاهش درد و سوزش استفاده خواهد شد.

1: استفاده از فشار سنج برای تعیین فشار خون

2: سوال و جواب توسط پزشک برای مشخص شدن قرص های مصرفی فرد

3: ایجاد شکاف در رگ توسط کانول و سوزن

4: انتقال خون گرفته شده توسط کانول به کیسه متصل

5: خارج کردن کانول و سوزن

فصد خون نواحی مختلف بدن

فصد خون می تواند در تمام نواحی بدن انجام شود اما اکثر پزشکان ترجیح می دهند تا از لیست نواحی بدن که در زیر قرار دارد برای فصد خون استفاده کنند.

1: صورت

2: بینی

3: گوش

4: پا ها

5: دست ها

مزایای فصد خون

از مزایای فصد خون می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تنظیم مقدار آهن در بدن: نسبت به مقدار آهن بدن فرد، فصد خون آن را کاهش و یا افزایش می دهد.

افزایش سلول قرمز در خون: پس از فصد خون، مقدار سلول های قرمز خون به طور چشمگیری افزایش می یابد.

کاهش مقدار کلسترول در خون: وجود کلسترول بیش از حد در خون باعث بیماری های زیادی می شود که پس از انجام فصد خون، مقدار آن نیز کاهش پیدا می کند.

درمان بیماری های متفاوت: به دلیل اینکه فصد خون باعث پاکسازی خون جاری در رگ می شود، بیماری های خاص و متفاوت که با خون فرد رابطه مستقیم دارند تحت درمان قرار می گیرند.

عوارض فصد خون

فصد خون نیز مانند هر درمان دیگری دارای عوارض متفاوت می باشد. از عوارض فصد خون می توان به صدمه به پوست، کم اشتهایی، احساس بد در معده، بی حوصلگی، احساس ضعف و اختلال در مزاج اشاره کرد. البته که این عوارض در هر فرد متفاوت بوده و حتی ممکن است بعضی از افراد با هیچ یک از این عوارض رو به رو نشوند.

در چه مواقعی باید فصد خون انجام بدهیم؟

از آنجایی که فصد خون باعث تمیزی و رقیق شدن خون می شود، انجام آن فقط در مواقعی مفید است که فرد، خونی کثیف و غلیظ داشته باشد. موارد زیر از نشانه های غلظت خون می باشد.

بی حالی و ضعف

سردرد

سرگیجه

زخم معده

تاری دید

تنگی نفس

خارش های پوستی

حتما توجه داشته باشید که فصد خون بی دلیل نیز می تواند با عوارض متفاوتی همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *